Betoppant a tavasz, és szorosan a nyomában megérkezett az allergiaszezon is. Mit lehet tenni kutyáink egészségéért? Nos, meglepően sokmindent!
A meleg idő beköszöntével, nem csak a természet borul virágba, de ezzel együtt az allergiaszezon is kezdetét veszi. Nem csak mi, emberek szenvedhetünk a pollenallergia okozta kellemetlen tünetektől, hanem négylábú társaink is. A pollenallergia tünetei az év bármely szakában jelentkezhetnek. A tavasz, nyár és az ősz viszont általában kiemelt időszak, az allergiás tünetek jellemzően ilyenkor okozzák a legtöbb kellemetlenséget (a kétlábúak és négylábúak számára egyaránt).
A szezonális allergia a legtöbb esetben nem okoz súlyos tüneteket, ám ettől függetlenül nagyon sok kellemetlenséget okozhat a kutyánk számára.
Mit nevezünk allergiának?
Az allergia az immunrendszer egy túlzott reakciója, olyan anyagokkal szemben, amelyek nem allergiás élőlényeknél semmilyen immunreakciót nem váltanak ki a szervezetből.
Mik azok az allergének?
Az allergén egy gyűjtő fogalom, amely az allergiás tüneteket okozó anyagok elnevezésére szolgál.
A tavaszi nagy allergiás „bumm”
Vannak olyan allergének, amik az időjárástól függően akár az év korai szakaszában, a tavasz beköszöntét megelőzően is megjelenhetnek. A mogyorófélék porzós barkái például már +9 fok körül virágzásnak indulnak (melyek igen nagy mennyiségű allergén anyagot termelnek).
A leggyakoribb környezeti allergének közé tartoznak a gyomok, fű-és fafélék pollenjei, valamint a különböző poratkák és penészfélék. De akár a paraziták (például a bolhák nyála) is képesek az allergiához hasonló reakciót kiváltani.
A környezeti allergia tünetei:
Viszketés, vakarózás
A viszketés, ahogy az embereknél úgy a kutyáknál is, az egyik leggyakoribb allergiás tünet. Az enyhe, a dühös, szinte kizökkenthetetlen vakarózás, vagy a tartós viszketés egyaránt az allergiára utaló jelek közé tartoznak. Amennyiben a kutyánk gyakran vakarózik amikor kint vagyunk vele a természetben, vagy esetleg azután kezd el vakarózni, hogy hazaérünk egy-egy hosszabb szabadban tartózkodás után, elkezdhetünk gyanakodni az allergiára.
Csalánkiütés
Sokaknak valószínűleg már volt „szerencséjük” akár a saját bőrükön is megtapasztalni az allergia esetén fellépő csalánkiütést. Ez egy olyan tünet, ami a kutyáknál is előfordulhat. A csalánkiütés test szerte bárhol kialakulhat a bőrön. Azonban kutyák esetében könnyebben észlelhető a szőrrel ritkásabban fedett területeken (ilyen például a has és a hajlatok tájéka). Rövidszőrű kutyáknál akár az is jelezheti a csalánkiütések megjelenését, hogy a szőr a megszokottól eltérően furcsán „kiáll”. Ezek a kellemetlen, sok esetben viszkető dudorok a polleneknek, vagy akár más allergéneknek való kitettség nyomán jelenhetnek meg a kutyánk testén és napokig, sőt akár hetekig is jelen lehetnek.
Irritált, kipirosodott bőr
Jellemzően a száj és áll környékén, a hajlatoknál, a hasi tájékon, valamint a mancsokon jelentkezik a bőr kivörösödése és begyulladása.
Tüsszögés
Ahogyan az embereknél, úgy a kutyák esetében is az allergia jele lehet a fokozott tüsszögés, sőt, akár a „befele tüsszentés” is.
Reverse sneezing avagy befele tüsszentés: Akkor lép fel, ha valami irritálja a torkot, a garatot, esetleg a nyálkahártyát. Az irritáció következtében a légutat szegélyező izmok akaratlanul, ritmikusan összehúzódnak, így a kutya átmenetileg nem képes mély levegőt venni.
Extrém nyalakodás
Amennyiben hirtelen fellépő, túlzott, akár „kizökkenthetetlen és rögeszmés” nyalakodást tapasztalunk a kedvencünknél, a viselkedés hátterében az egyik legvalószínűbb felmerülő ok az allergia lehet. A viszketés ugyanis az allergia leggyakoribb tünete, a nyalakodás pedig az erre adott válaszreakció a kutyánk részéről.
Duzzadt szemek
Emberek esetében gyakori allergiás tünetek közé tartoznak a duzzadt, vörös szemek. A négylábú társainkat nem érintik olyan gyakran ezek a tünetek, egyes kutyáknál azonban mégis előfordulhatnak. Intő jel lehet továbbá a szem környéki szőrhullás is.
Fokozott könnyezés
A könnyezés a környezeti allergiák egyik jellemző tünete lehet a kutyák esetében. Jelentkezhet a fentebb említett duzzadással, vörösödéssel együtt, vagy önállóan is. Néhány esetben a szemekből szivárgó váladék akár gennyes, sárgás vagy zöldes színűvé is változhat.
Arc „dörgölés”
Ha a kutyánk elkezdi az arcát különböző felületekhez dörgölni (szőnyeg, párnák, kanapé, de akár a nadrágba bújtatott lábunk is ezek közé tartozhat), az nagy valószínűséggel a viszketés enyhítésére tett kísérletének a jele. A kutyák esetében ugyanis a dörgölőzés is a vakarózás egyik formája. Vannak olyan ebek is, akik ezt a fajta vakarózást olyan mesteri szintre fejlesztették, hogy akár az egész testüket módszeresen képesek végigdörgölni az adott felületen, így enyhítve a viszketésüket.
Fülgyulladás
A pollenallergia a bőrirritáció mellett akár fülgyulladást is okozhat. Az irritáció miatt ilyenkor arra lehetünk figyelmesek, hogy a kutyánk az átlagosnál jóval többet vakarja a fület, esetleg rázza a fejét. Nem elég, hogy a fülei az irritáció miatt viszketnek, de jól láthatóan vörössé, gyulladttá, kellemetlen szagúvá is válhatnak.
Nem vitás, hogy a fent felsorolt tünetekkel való együttélés jelentősen megkeserítheti a kutyánk mindennapjait.
Na de mit tehet egy gondos gazdi, hogy megkönnyítse az allergia szezon átvészelését?
A következőkben olyan tanácsokat olvashattok „allergia menedzsment” témakörben, amik az elmúlt több, mint tíz éves tapasztalataimon alapulnak. Érintett gazdiként tudom, hogy mekkora odafigyelést igényel az élhető életminőség biztosítása az allergiás kutyánk számára. Az első kutyám sajnos brutálisan allergiás volt, a tünetek az életünk szerves részét képezték az év nagyrészében, esetünkben ugyanis az eleségallergia mellett jócskán jelenvolt a környezeti allergia is. Sheldonnal szerencsére már sokkal könnyebb dolgom van, nála egy enyhébb környezeti allergia okoz elvétve egy kis kellemetlenséget. Minden eset egyedi, nincs olyan gyógymód, ami minden kutyánál egyaránt beválik, de a következőkben megpróbálom részletesen körbejárni a kezelési lehetőségeket, amikből napjainkban választhatunk. Első és legfontosabb lépés, hogy a tünetek megjelenésekor mindenképpen keressünk fel egy olyan állatorvost akiben maradéktalanul megbízunk (az orvos választással kapcsolatos korábbi írásomat ITT találod), hogy megbizonyosodjunk róla, valóban allergia áll-e a háttérben. Amennyiben az állatorvos megállapítja az allergiát, következő lépésként a gazdival szorosan együttműködve megkezdődhet a kezelési terv kidolgozása.
Az allergia kezelés kutyáknál
A kezelés legjobb módja nyilvánvalóan az, hogyha távol tartjuk kedvencünket az irritáció forrásától (az allergénektől), ám pollenallergia esetében ez sajnos kivitelezhetetlen.
Viszont tekintettel arra, hogy az allergia egy igengyakori kórkép a kutyák esetében, mára a kezelésére számos gyógyszer és helyileg alkalmazható készítmény áll rendelkezésre.
Allergiás fellángolás esetén az állatorvos javasolhat szteroidos kezelést, vagy allergia ellenes szereket. Ezeknek a készítményeknek az alkalmazása (mint minden más is az életben) előnyökkel és hátrányokkal járhat. Ezért véleményem szerint nagyon fontos, hogy a kutyánk egészségét érintő kérdésekben próbáljunk meg gazdiként is minél szélesebb körben tájékozódni, majd az állatorvosunkkal szorosan együttműködve kiválasztani a számunkra legmegfelelőbb kezelési lehetőséget.
Napjainkban hazánkban elérhető gyógyszeres kezelési lehetőségek (a sorrendet igyekeztem az áruk szerint alakítani):
Szteroidos kezelés:
A kezelés prednisolon tartalmú készítménnyel történik (ilyenek például a Prednisolon és a Prednitab nevű gyógyszerek). Az elérhető gyógyszeres kezelési módok közül a legolcsóbb, ennek ellenére igen hatékony. Tapasztalataim szerint a mai napig sok állatorvos részesíti előnyben, azonban a mellékhatások ismeretében a csábító árkategória mellett fontos mérlegelnünk hosszútávon megéri-e a kockázatot.
Antihisztamin:
Önmagában nem igazán alkalmas a tünetek megszűntetésére, azonban más gyógyszerekkel együtt alkalmazzuk esetleg elérhetjük vele, hogy csökkenthessük a gyógyszerek adagját. Az elenyésző mellékhatásuk és az alacsony áruk miatt szoktak próbát tenni velük.
Cyclavance oldat:
Ciklosporin tartalmú belsőleges oldat kutyák részére, mely segíti az allergiás típusú bőrbetegségek krónikus formájának kezelését. Hosszútávú kezelés esetén csökkenti a gyulladást, viszketést. Árban ez már egyel magasabb kategória, de a szteroidokhoz képest kevesebb a mellékhatása.
Apoquel tabletta:
Oklacitinib hatóanyagú filmtabletta, kutyák allergiás bőrgyulladáshoz kapcsolódó viszketésének a kezelésére. Olyan gyorsan és hatékonyan képes csökkenteni a viszketést, mint a szteroidok, miközben sokkal kevesebb mellékhatással járhat. Az Apoquellel történő kezelés legnagyobb hátránya igazából az ára. Ez főleg a nagykutyásokra nézve lehet probléma. A mai napig vannak emlékeim arról, hogy a 10 kilós kutyámnak a fellángolások alatti emelt adagját milyen volt az akkori (igen alacsony) bevételem mellett biztosítani, de nem szívesen képzelném bele magam egy olyan gazdi helyébe, aki ugyanezt egy 35-40 kilós kutya esetében kénytelen megtenni.
Immun-terápia, avagy deszenzibilizáció:
A terápia során az allergiát kiváltó anyagot kis mennyiségben injekció formájában visszajuttatják a kutya szervezetébe, ezáltal hozzászokik az adott allergénhez, így a későbbiekben elkerülhető, hogy az túlérzékenységi reakciót váltson ki. A tudomány jelen állása szerint ez az egyetlen olyan lehetőség, amivel az allergia meggyógyítható. Nagytestű kutyások számára előny lehet, hogy az ár nem méretre szabott. Hátránya pedig, hogy bár ez a módszer mellékhatásokkal nem jár, azonban nagyjából csak az esetek felében bizonyul hatékonynak. A terápiát az állat élete végéig folytatni szükséges, ami élethosszig tartó fix időközönkénti állatorvosi látogatásokat és injekcióztatást jelent.
Cytopoint injekció:
A viszketés megszüntetésére szolgáló lokivetmab tartalmú injekció. Előnye, hogy nagyjából négy héten keresztül fejti ki a hatását. Ezzel szemben a hátránya az ára, ez is a költségesebb terápiák közé sorolható. Alkalmazása során minimális a mellékhatások kockázata, biztonságos módszer az allergia kezelésére, Amennyiben erre esik a választásunk nem kell a kutyánk egészségi állapotának romlása miatt aggódnunk.
Kiegészítő lehetőségek, amikkel segíthetünk kutyánknak átvészelni az allergiás tüneteket:
„Gyógyfürdetés”:
A rutinos környezeti allergiával küzdő kutyagazdi titkosfegyvere. A megfelelően alkalmazott fürdetés egyrészt segíthet eltávolítani a szőrre tapadt polleneket. Másrészt pedig az allergia következtében túlszaporodhatnak a bőrben élő baktériumok, élesztőgombák, ezáltal a tünetek súlyosbodhatnak. Ebben az esetben a rendszeres gyógysamponos (például Allermyl vagy Clorexyderm Forte samponok) fürdetés lehet a segítségünkre.
„Makulátlan Mancsok”:
Allergia szezonon kívül is nagy hangsúlyt fektetünk a mancstisztítás/ápolás feladatkörre, tavasztól azonban ebből a szempontból is kiemelten fontosnak tartom. A séta utáni lábmosás-szárazra törlés mellett nagy aduászom a kutyák számára kifejlesztett tisztítóhab használata. Egy jól kialakított séták utáni mancstisztítási rutin segíthet lecsökkenteni a lakásba behurcolt allegrének számát, ezzel is csökkentve az irritációt.
Fontos tisztában lennünk vele, hogy az allergia sajnos véglegesen nem gyógyítható, viszont megfelelő terápiával szintentartható. Ezért a hosszútávú cél az egyensúly megtalálása a tünetek csökkentése, a lehető legjobb életminőség, a kezelési lehetőségek anyagi terhei, valamint az esetleges gyógyszermellékhatások között.