Mit tehetsz nőként, hogy biztonságos legyen a kutyaséta?

A kutyasétáltatás egy kellemes és pihentető tevékenység gazdinak és ebnek egyaránt, de sajnos nem minden helyzetben biztonságos. Ebben a cikkben nem az idegen agresszív kutyákra fogok kitérni, hanem az idegen agresszív… nos… emberekre. Merthogy ahol én lakom, ott az elmúlt napokban megszaporodtak az ijesztő esetek, így aztán magam miatt is utánajártam annak, mi mindent tehetek a támadások elkerülése érdekében.

Augusztus 1-je van, este fél 8. Szidom magamat, hogy így elcs*sztem már megint az időt és ilyenkor indulok neki a kutyasétának. Hiába egy karakán Border Collie és egy „nem kicsit félelmetes” Csehszlovák Farkaskutya menetel az oldalamon, az elmúlt napok történései miatt erősen kár volt eddig várnom az esti sétával. Azelőtt egy nappal ugyanis megtámadták egy kedves hölgy ismerősömet az Kiserdőben, aki szintén kutyát sétáltatott. Igaz, egy tacskót. Kevésbé félelmetes jószág. Szerencsére nem történt nagyobb baj a sokkos állapotnál, mert a leányzó kiabálásának hatására a támadó megijedt, és eliszkolt. Rendőrségen jelentve lett az eset, az „úriember” küllemének leírása pedig kikerült a környező kutyás csoportokba. A teljesség igénye nélkül: tetovált kar, nem túl magas termet, fekete hasitasi elől.
Egyszóval elindultunk sétálni. Útközben találkoztunk Borka kutyussal, a szelíd vizslahölggyel, és két gazdijával. Egy idő után elváltak útjaink, és én egyedül folytattam a szokásos körünket Berlinnel, és Floppyval. A távolból egyszer csak megpillantottam egy férfi sziluettjét, aki egyedül sétált pont az én irányomba. Nos, nehéz ezt mondatokba önteni, de van az a testmozgás – biztosan te, olvasó is a homlokodra csapsz most, hogy „áhhh igen” – amiről már messze látod, hogy „ezzel csak óvatosan”. Mivel Berlin ilyenkor be szokott iszkolni az erdőbe, hogy aztán hátulról közelíthesse meg az idegent, így ezt megelőzvén inkább pórázra fogtam. „Te márpedig itt maradsz mellettem” – gondoltam. Ahogy összetalálkoztam a férfival, ő belépett az erdőbe, hogy utat adjon nekünk. Mikor melléértem, a szemébe néztem, ő visszanézett (Berlin eközben próbálta kitépni magát a kezemből, annyira félt ettől az idegen embertől) és a perifériás látóterembe bekúszott még egy fontos képkocka: fekete hasitasi lógott a nyakában.
Miután sikeresen elsétáltunk mellette, még megtettünk 10-15 métert, majd óvatosan hátrafordultam. A férfi letért az útról, amin jöttünk, és eltűnt az erdőben. Az eset persze jelentve lett és kiküldtek a területre járőröket körbenézni.

Fotó: @citydog_photo

Ezek után érthetitek, miért ez a legújabb cikkem témája. Nézzük is, mit javasolnak az „okosak” akkor, ha ismeretlen, vagy mint az én esetemben, „mostanában kétes” környéken kényszerülünk kutyát sétáltatni.

  1. Lehetőleg felejtsük el, és keressünk új sétaterepet!
  2. Ha nem megy, akkor párunkkal, szomszédunkkal, vagy környékbeli barátainkkal együtt menjünk sétáltatni.
  3. Ha ez sem lehetséges, akkor megérkezünk az én helyzetembe. A Kispesti Kiserdőbe járunk már 3 éve minden nap kétszer. A kutyák szeretik, és engem is feltölt ez a hely. Berlint el tudom engedni (hát rakjatok máglyát és gyújtsátok meg alattam: én bizony néha leveszem a pórázról az ebeket), mert nem fél az urbanizált környezettől. Nem mellesleg itt sétál alkalomadtán az a kivételes 3 eb is, akik szívesen játszanak a farkassal, nem pedig hanyatt homlok menekülnek tőle. Szumma szummárum: köszönöm szépen, de én nem hátrálok vissza az erdőtől, még ha most sokan hülyének is néztek. Párom nincs, barátaim se túl sokan, szóval… valószínűleg ezért írom épp ezt a blogbejegyzést így szombat este jobb program híján, de ez már egy másik téma.

Tehát különösen fontos, hogy felkészülten induljunk útnak, ha egyedül sétáltatjuk kedvencünket.

Nézzük, mit lehet tenni a biztonságunk érdekében:

  1. Legyen kéznél néhány hasznos eszköz: Vegyél magadhoz valamilyen könnyen használható, gyorsan elérhető vészjelző eszköz, például egy kis sípot, ami hangosabb a sikításnál is és elijesztheti a támadót.
    A gáz és paprika spray egy legálisan magadnál tartható önvédelmi eszköz, amelyet az internetről is berendelhetsz könnyedén. Például itt van ez (kattints IDE) a típus, amelyet én is megvásároltam. Még szerencsére nem próbáltam ki éles bevetésen, de ez egy magyar gyártmány. Történetesen voltam személyesen ennél a cégnél más okból kifolyólag, és az én bizalmamat (termékteszt nélkül, hangsúlyozom) elnyerték.

    + megjegyzés: „A magyar KKVE jogszabály alapján bármilyen 20 g (kb. max. 40 ml) töltettömeg alatti gázspray szabadon vásárolható! Azonban közterületen csak a nem-paprika (OC, PV) hatóanyagú, tehát praktikusan a CS és CR spray-k viselhetőek szabadon.” (forrás: Önvédelmi Bolt)

  2. Nem árt, ha Fifi ért a szóból: Berlin ösztönein nehéz felülkerekedni, de rengeteget gyakorlom vele a láb mellett menetelt, és a helyben maradást. Mindezek csodásan működnek addig a pontig, míg egy ijesztő alak nem közeledik felénk…
    Tanítsd meg rá a kutyádat (nem csak emiatt), hogy maradjon közel hozzád, és reagáljon a vezényszavakra. Egy jól képzett kutya segíthet elkerülni a konfliktusokat, ha érted mire gondolok… (a lyukas fülű farkas láttán emberünk se kekeckedett velem, mint azt a történet is tanúsítja)
  3. Válassz forgalmas útvonalakat: A Kiserdőben is vannak forgalmasabb részek, mi is azon közlekedünk. Kerüld az elhagyatott, sötét helyeket és tanulj a példámból: sétáltass a lehető legforgalmasabb időszakokban. Minél több ember van a közelben, annál kisebb a valószínűsége annak, hogy valaki megtámadjon.
  4. Tartsd a mobiltelefonodat kéznél: Győződj meg róla, hogy könnyen elérhető az eszköz és gyors hívásra van beállítva egy megbízható személy vagy a rendőrség száma (amit szintén nem árt tudni, hogy 107, vagy 112 – utóbbinál azonnali helymeghatározást is tapasztalt egyik olvasónk, és nem mellesleg az egész EU-ban egységesen hívható). Léteznek biztonsági appok is, amelyek más jelzések hatására értesítik a segítséget – ezeknek utánajárok, és bővítem vele a cikket.
    (Utánajárás megtörtént: egyik olvasónk az „Életmentő” app-ot ajánlotta. IDE kattintva találsz róla bővebb infót. Én letöltöttem, korrektnek tűnik, de még nem kellett szerencsére élesben tesztelnem.)
  5. Viselj kényelmes ruházatot és cipőt: Nem csak azért, mint a legutóbbi TikTok videónkban (amit lentebb meg is nézhetsz), sőt! Könnyed viseletben jobban tudsz futni vagy gyorsan mozogni, ha szükséges.
  6. Légy jelen a pillanatban, és figyelj a környezetedre: Jómagam rendszeresen végzek zen meditációt séták előtt, és így sokkal könnyebb a jelenben maradnom séták közben, és teljesen a kutyákra, illetve az engem körülvevő térre fókuszálnom.
    Használd az összes érzékszervedet, hogy észlelhesd, ha valami nem stimmel. Ne hallgass zenét fülhallgatóval vagy bújj bele a telefonodba! AMÚGY SEM, hiszen ez a közös értékes időd a kutyáiddal, biztonsági okokból pedig pláne nem.
  7. Nem árt megtanulni néhány fogást: Ha tényleg rendszeresen sétálsz egyedül, érdemes lehet védekező technikákat elsajátítanod. Számos helyen kínálnak önvédelmi tanfolyamokat, ún. krav magát. Nálam ez lesz a következő lépés a spray után, hogy beiratkozom egy önvédelmi kurzusra.
@floppyandme_official

Viccet félretéve: tegnap egy kedves ismerősömet megtámadta az erdőben egy férfi. Szerencsére az illető felhagyott a tervével, és elmenekült, miután rendőr után kiáltott az áldozat. Legyetek nagyon óvatosak! 🙏 #farkas #kutyatiktok #kutya #nekedbeakaromlatni #nekedbelegyen

♬ original sound – Floppy, the Wolf and Me

Mi a helyzet, ha észleled, hogy valaki követ?

Nem vagyok szakértő, se nem rendőr, de az internet bugyraiban kutatva, meg a józan kutyás paraszti eszemre hagyatkozva összeszedtem ide is néhány hasznos tippet:

  • Először is vedd pórázra az ebet: A további tanácsok megfogadását könnyíti, ha nem bízod rá Fifire, hogy magától kezelje ezt a helyzetet. Arról nem is beszélve, hogy így tutira leesik a téged követő illetőnek, hogy egy vérengző vadállattal vagy (és most elképzelek melletted egy reszkető whippet-et).
Fotó: @citydog_photo
  • Változtass az irányodon: Világmegváltó gondolat, nem? Ha ott vagy a szituációban könnyen lehet, hogy nyílegyenesen továbbra is „hazafelé” fogtok gyalogolni, pedig jobb lenne gyors irányváltásokkal megbizonyosodni róla, hogy az illető tényleg követ annak ellenére, hogy kutyával vagy. Illetve legyen az a célod a hazaérkezés helyett, hogy minél forgalmasabb helyre érjetek ki.
  • Keress segítséget: Azonnal csatlakozz be másokhoz, még ha nem is ismered őket. Meg fogják érteni, és reméljük a kutyák sem kapnak össze. Ha üzlet is van a közelben, gyorsan „menekülj be”. Eszedbe ne jusson azt nézegetni az ajtón, hogy „vajon kutyabarát-e”. Ha odajön hozzád a biztiőr, hogy „kutyával nem lehet bejönni”, annál jobb! Máris jelentheted neki az esetet!
  • Tedd magad hallhatóvá és láthatóvá: Beszélj hangosan telefonon, vagy csak tettesd, hogy hívsz valakit. Akár a Hazakísérő Telefon szolgáltatás (+36 80 442 422-es zöld szám) is szuper választás lehet. A látszat, hogy kommunikálsz valakivel, könnyen elriaszthatja a követőt.
  • Önvédelmi eszköz a kézbe: Ha valaki követ, és van nálad gáz vagy paprika spray, ne legyél rest a kezed ügyébe venni.

    + megjegyzés: A kés nem biztos, hogy jó ötlet! Önvédelmi eszközként kést magaddal hurcibálni több szempontból is necces. Ha olyan a helyzet, magadat is megsebezheted, illetve ha nem értesz a használatához, könnyedén előfordulhat, hogy a támadód simán kicsavarja a kezedből és ellened fordítja.

És ha ennek ellenére támadás ér:

  • Mi legyen az ebbel? Ha a kutyád nem is túl elrettentő, és úgy tűnik, hogy a védelmedre se kel, akkor a póráz megtartása csak akadályoz az önvédelemben. Dobd el a pórázt! Ha Fifi hanyatt homlok hazamenekül, elég nagy feltűnést fog kelteni a mögötte lobogó póráz, aminek a végéről hiányzol TE.
  • Ne maradj csendben: Ahogy a fenti történetből is leszűrhetted: kiabálj, ahogy csak kifér a torkodon!
  • Vess be minden eszközt védekezésre: Használj védekezésre minden kéznél lévő eszközt, legjobb esetben a sprayt, de egy kő, a homok, vagy egy vastag fa is segítségedre lehet.

Őszintén remélem, hogy se nekünk, se neked nem kell ezeket a fenti tippeket élesben alkalmazni.

Zárásul pedig: tőlem rengetegen kérdezik azt, hogy szerintem megvédenének-e a kutyák. Nos, Floppy már 13 éves. Ha fel is bátorodna, őt rendkívül egyszerű leszerelni.
Ezzel ellentétben Berlin már egy másik eset. Őszintén nem tudom, hogy a saját irháját mentené, vagy bevédene. Állíthatnám most nagy romantikusan, hogy „biztosan tűzbe menne értem”, de valójában nem tudhatom, még ha úgy is gondolom mélyen magamban, hogy „igen, megvédene”. Nem erre kell alapoznom, hanem az a legbiztosabb, ha a legrosszabb esetre is van egy forgatókönyvem.

Mindenkinek biztonságos és happy kutyasétákat kívánunk! 🙂


Tetszett a bejegyzés? Kövess minket InstánFacebook-on vagy TikTok-on! Köszönjük! 

Anna, Floppy és Berlin

Tags