Nyári nasik – Boltból és házilag

Imádom a fagyit – évszaktól függetlenül, de nyáron különösen. Ezért arra gondoltam feltérképezem, miként adhatnám meg négylábú családtagjainknak is a kellemes, finom, hűsítő élményt – persze kutyamódra. Annak ellenére, hogy a nyárból már csak hetek vannak hátra, a meleg nem fog egykönnyen itt hagyni bennünket. Így ha érdekel, milyen finomságokat szerezhetsz be, vagy készíthetsz kedvencednek, jó helyen jársz!

Hidratáljunk!

Szervezetünk ideális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő folyadékbevitel. Ez átlagosan egy felnőtt ember esetében naponta 2-2,5 liter, míg meleg időben jó, ha eléri a 3 litert is. Tudjuk mi történik akkor, ha ezt elmulasztjuk: besűrűsödik a vérünk, fáradtnak érezzük magunkat, megfájdul a fejünk stb. Tudatos gazdiként viszont nem csak önmagunkra, hanem kiskedvencünkre is figyelnünk kell.

A kutyák számára az ideális folyadékbevitel 30-70 ml/testsúlykilogramm/nap.

Tehát mondjuk egy 10 kg-os beagle esetében kb. 500 ml. Azt szerintem már jól tudjuk, hogy a nagy melegben gondoskodnunk kell elegendő friss ivóvízről kutyusunk számára. Viszont idén valami újat is ki szerettem volna próbálni. Amikor megláttam a kedvenc kutyás boltom polcán, hogy piacra dobtak vitaminnal dúsított kutyavizet, nem volt kérdés, hogy vásárolok egyet. Ebben az esetben a fél liter folyadékban még plusz magnézium, cink, B1, B3, B6 vitamin is található. (És létezik kollagénes verzió is.) Én arra voltam kíváncsi, hogy jobban ízlik-e Wekninek és Bureknek a kutyavíz, mint a csapvíz. Így két külön tálba töltöttem őket, és játék közben figyeltem, melyikhez mennek oda többet inni. Sajnos egyértelmű eredmény nem született, de talán egy picit többet ittak a vitaminos verzióból. Nyáron akár úgy is használhatjuk ezt az újdonságot, hogy jégkockákat készítünk belőle, ezzel feldobva kedvencünk innivalóját a nagy melegben.

Smoothie az egészség záloga?

A smoothie fogyasztás egy remek módja annak, hogy miközben hidratálunk, rengeteg vitamint, ásványianyagot és rostot jutassunk a szervezetünkbe. Ha a megfelelő alapanyagokat válogatjuk össze, ezen italok rendszeres fogyasztása segíthet az immunrendszerünk erősítésében, és abban, hogy energikusabbnak érezzük magunkat. De nemcsak magunknak, hanem kutyusunknak is vásárolhatunk, vagy készíthetünk ilyen egészségbombát.

A boltban kapható verziók közül Wekninek és Bureknek egy bárányosat választottam. Ebben a husin kívül van még cukkini, sárgarépa, burgonya, alma, chia mag, és egy kis spirulina, pittypang, bazsalikom és petrezselyem is. (Nem is hangzik olyan rosszul, ugye?) Választhattam volna azt a verziót, hogy csak egyszerűen öntetként alkalmazom a reggelijükön vagy vacsorájukon. De én inkább tappancs alakú szilikon formába töltöttem, lefagyasztottam, és hűsítő jutalomfalatként adtam aztán nekik. Mindketten igen lelkesen fogyasztották a kutyajégkrémet. Viszont nem nyalogatták, hanem szétrágták, így figyelnem kellett arra, hogy egyszerre ne kapjanak sokat, nehogy megfájduljon a torkuk. (Nekik sem jó túl sok hideget fogyasztani.) A boltban vásárolt smoothie állaga folyékonyabb, mint gondoltam. Így sajnos kutyajátékba nem tudtam volna beletölteni, ezért mindenképp kellett valamilyen forma a fagyikészítéshez.

Ha van kedved kísérletezni, nem kell a boltba menned kutya smoothie-ért, hiszen otthon is könnyen készíthetsz kedvencednek.

Alapvetően bármilyen friss idényzöldség vagy gyümölcs mehet bele. Úgy készítsd elő őket, ahogyan te is fogyasztanád. Kisebb mennyiségben használhatunk zöld leveleket (rukkola, bazsalikom, petrezselyem, saláta stb.). Viszont arra figyeljünk, hogy ne tegyünk bele hagymafélét, avokádót, édesítőszereket, magas cukortartalmú gyümölcsöket, citrusféléket. A felaprított hozzávalókat főtt vagy nyers húsfélékkel kiegészíthetjük (etetéstől függően), és a keveréket víz helyett húslevessel is felönthetjük. Remek étrendkiegészítő vagy jutalom négylábú családtagunk számára.

Home made kutyajégkrém

Mivel volt otthon egy kis szilikon jégkrémformánk, úgy döntöttem, hogy az sem maradhat üresen. Éppen pulykamellből készítettem magunknak ebédet, így pár szeletet félretettem Bureknek és Wekninek. Felkockáztam apróbb darabokra, és néhány deci vízben megfőztem a husit. (Nem szeretnék kitérni a különböző etetési módokra, a kutyusainkat sohasem etettük nyersen, így ilyen téren nincs tapasztalatom.)

A főtt pulykamell darabokat szétosztottam a formákba, majd felöntöttem a lével, és ment is a fagyasztóba.

Ha lett volna itthon más alapanyag, tehettem volna bele még extra zöldség vagy gyümölcs darabokat. De mivel nem volt, csak a pulykahús és a húslé került a formákba. A célközönség így is nagy örömmel fogyasztotta. Annak köszönhetően, hogy nagyobb darabkák is voltak benne, lassabban ették, többet nyalogatták, jobban lekötötte őket.

Mogyoróvajjal töltött zellerszár

Miután rájöttem, hogy milyen egyszerű otthon mogyoróvajat készíteni, azóta egyszer sem vásároltunk a boltban. Mi is imádjuk, és Burek és Wekni is rajonganak érte. A folyamat igen egyszerű. Az a legegészségesebb, ha mi magunk pucoljuk meg otthon a földimogyorót, de persze sótlan, előre csomagolt verziót is használhatunk. (Csak akkor nem mi határozzuk meg a hozzáadott olaj fajtáját, minőségét és mennyiségét.) A megtisztított földimogyorót száraz serpenyőben addig pirítjuk, amíg kicsit el nem kezd színt kapni, majd aprítóba helyezzük. Érdemes addig dolgozni, amíg a hő segít nekünk kinyerni a szemekben levő értékes olajokat. Az aprítót pedig addig használjuk, amíg paszta állagot nem kapunk. Amikor úgy érezzük, hogy az apró darabok nem akarnak krémmé válni, adjunk néhány evőkanál olajat a masszához (én olíva- vagy kókuszolajat javaslok). Fokozatosan annyit, amennyit felvesz. Ha mi magunk szeretnénk a mogyoróvajat megenni, érdemes egy kis sót is hozzá adnunk, de kutyusaink verziójából ezt hagyjuk ki.

Az elkészült krémet pedig használhatjuk önmagában jutalomként, játékokba töltve, nyalogatós játékra kenve, vagy, ahogyan én is csináltam: zellerszárba töltve és lefagyasztva.

Azon kívül, hogy a kutyusok elrágódnak a zelleren, azt érdemes tudni róla, hogy meglehetősen sok szerves nátriumot tartalmaz, gazdag rostokban, és sok benne a kalcium, kálium, magnézium, vas, A-, B-, C- vitamin és egyéb nyomelemek, míg a kalóriatartalma igen alacsony. Nálunk bevált.

Házi májkrém

A boltban kapható májkrémek nagy részében található olyan összetevő, amely nem a legjobb a kutyusunk számára. Annak ellenére, hogy kaphatók külön kutyamájkrémek, amit korábban próbáltunk, azzal nem voltunk teljesen megelégedve. Így itthoni kísérletezésbe fogtam Wekni és Burek legnagyobb örömére. A házi májkrém elkészítése igen egyszerű: a kívánt mennyiségű májat megfőzzük, majd aprítóba tesszük. Adunk hozzá néhány evőkanál folyadékot (én 100%-os vörösáfonya levet használtam), pár csipet zöldfűszert (pl. kakukkfüvet) és mehet is az aprítás. Én egy kicsit darabosra hagytam, de ha szeretnénk teljesen krémszerűre is készíthetjük. A masszát a tappancs alakú szilikonformákba és egy „Kong” alakú játékba töltöttem és lefagyasztottam.

Az összes kipróbált recept közül ez aratta a legnagyobb sikert.

Bureket, (aki pár nappal korábban ivartalanításon esett át, így nem szaladgálhatott, de nagyon sok energiája volt) órákra lekötötte az, hogy a játékból kinyalogassa a finomságot. A főzővizet pedig úgy hasznosítottam, hogy hozzáadtam a vacsorájukhoz, így még több folyadék jutott a szervezetükbe egy meleg napon. Egész biztosan fogok még ilyet készíteni!

Csak a móka kedvéért

És végül jöjjenek azok a termékek, amelyeket nem tudtam ott hagyni a boltban, de csak a „fun” kedvéért szereztem be. Az első ilyen egy kutyáknak készült fagyipor volt. Hogy igazán bulis legyen, én a kék spirulinásat választottam, ami tényleg élénk kék színűre fagyott. A spirulinán kívül kókusz, zabpehely és alma is van benne. Az elkészítése pofon egyszerű: a fagyiport a meghatározott mennyiségű vízzel össze kell keverni, és a csomagban levő szilikon formába tölteni. Miután megfagyott, kutyusaink vígan fogyaszthatják a nekik készült „Calippo”-t.

A nyár esti mozik elengedhetetlen tartozéka a frissen pattogtatott kukorica. Viszont kutyusunknak annyira nem tesz jót se a sós, se a vajas változat. Viszont azért, hogy Wekni és Burek számára is teljes legyen a filmnézés élménye, beszereztem számukra „kutyapopcorn”-t, vagyis mikróban kipattogtatható churpi darabkákat.

A churpi valójában egy sajt, amelyet himalájai gazdák készítenek jak és zebu tejből. A világ legkeményebb sajtjának is tartják, amely természetesen laktózmentes és jó pár vitamin és ásványianyag megtalálható benne. (Kalcium, kálium, cink, biotin, folsav, vas, foszfor magnézium, mangán, nátrium, A-, B1-, C-, D-, E- és K-vitamin.) Az apró churpi darabokat pedig betehetjuk a mikróba, ahol kb. 45 másodperc alatt finom ropogós falat lesz belőlük. Őszintén szólva én azt gondoltam, hogy kicsit tartalmasabb lesz a csomag, de így is elég jutalomfalat „pattogott ki”. (Sajnos nincs a popcorn-hoz hasonló pattogó hangja). Viszont a mi kutyusaink nem voltak olyan lelkesek iránta. Elnyammogtak rajta, de nekik nem a churpi lesz a kedvenc csemegéjük.

Desszert helyett

Talán már rájöttetek, hogy kifejezetten szeretek a konyhában tevékenykedni, új dolgokat kipróbálni. Így nálam csak Wekni és Burek örültek jobban annak, hogy ezzel a témával foglalkoztam. Körülbelül egy hónap alatt próbáltuk ki a recepteket, és a különböző termékeket. Közben igyekeztem nagyon figyelni arra, hogy ne legyen túl sok a nasi négylábú családtagjaink számára. Hiszen semmilyen rágcsálnivaló nem helyettesíti a megfelelő etetést. Ne aggódjatok, nem megyünk át gasztroblogba! De bízom benne, hogy sikerült néhány támpontot adnom számotokra, hogy miként kényeztethetitek nyáron (is) finomságokkal kedvenceiteket. Nálunk most már egész biztosan fagyi nélkül nincs nyár – a kétlábú és a négylábú családtagok számára egyaránt!

Borítókép: unsplash.com