Ahogy a tavasz beköszöntével végre elhagyjuk a hosszú, hideg hónapokat, egyre többen indulunk el kutyáinkkal a friss levegőre, hogy felfedezzük az ébredő természet szépségeit. De ilyenkor nemcsak mi válunk aktívabbá, hanem a kullancsok és a szúnyogok is. De ne aggódj, összegyűjtöttük, milyen módszerekkel védhetjük meg kutyáinkat az élősködőktől!
Még mielőtt belevágunk nem árt tisztáznunk, hogy az enyhe telek miatt már egész évben jelen vannak az élősködők, így fontos, hogy folyamatos védelmet biztosítsunk kutyáink számára. És akkor most nézzük a rendelkezésre álló megoldásokat:
1. Kullancsriasztó nyakörv
A kullancsok elleni védekezés egyik legegyszerűbb módja a kullancsriasztó nyakörv. Ezek a nyakörvek különböző hatóanyagokkal működnek, amelyek távol tartják a kullancsokat, és gyakran hónapokig tartó védelmet biztosítanak, ráadásul kényelmesek is.
Kiknek ajánljuk?
- Közepes és nagytestű kutyáknak, akik sok időt töltenek a kertben vagy kirándulásokon.
- Elfoglalt gazdiknak, akik hosszú távú, kényelmes megoldást keresnek.
Mikor ideális?
- Ha a kutyád nem érzékeny a hatóanyagokra, rendszeresen aktív a szabadban, és könnyedén megoldott, hogy a nyakörv hozzáérjen a bőréhez és kifejtse hatását.
- Kisebb gyerekekkel élő családoknál érdemes figyelni, hogy a gyerekek ne érintkezzenek a nyakörvvel!
2. Spot-on kezelések
A spot-on kezelések olyan folyadékok, amelyeket közvetlenül a kutya bőrére csepegtetünk, általában a nyakára vagy a háta közepére. Ezek a szerek gyorsan felszívódnak, és védelmet nyújtanak mind a kullancsok, mind a bolhák és más élősködők ellen. Az alkalmazásuk egyszerű, általában havonta szükséges őket használni. Fontos, hogy mindig a kutyánk súlyának és korának megfelelő terméket válasszuk!
Kiknek ajánljuk?
- Minden méretű kutyának, különösen ha gyakran járnak parkokba, erdőkbe.
- Kutyáknak, akik hajlamosak elhagyni a nyakörvet, vagy félő, hogy a nagy játékban ide-oda fennakadnak
Mikor ideális?
- Ha szeretnéd havonta ellenőrizni és frissíteni a védelmet.
- Többkutyás háztartásoknál is jó választás lehet, ha minden állatra külön odafigyelnek.
3. Élősködők elleni tabletták
A tabletták egy másik kényelmes és hatékony módját jelenthetik a kullancsok, bolhák és mindenféle férgek elleni védekezésnek. Ezeket a gyógyszereket általában havi rendszerességgel kell beadni kutyánknak, de ez függ az adott készítménytől. A tabletták gyorsan felszívódnak és széles spektrumú védelmet nyújtanak. Fontos, hogy mindig állatorvos javaslata alapján válasszunk tablettát, hogy biztosak legyünk benne, hogy a megfelelő készítményt használjuk. Ráadásul, ha valaki szívférgesség elleni készítményt szeretne beadni kutyájának előtte javasolt egy szívférgesség szűrést is elvégezni!
Kiknek ajánljuk?
- Aktív életmódot folytató, nem kifejezetten idős kutyáknak, akik sokat utaznak, kirándulnak.
- Olyan gazdiknak, akik szeretnék elkerülni a külső alkalmazású szerekkel járó örökös macerát.
Mikor ideális?
- Ha több élősködő (kullancs, bolha, szívféreg) ellen is szeretnél egyszerre védekezni
- Ha családban kisgyerek vagy más háziállat is van, így elkerülhető az érintkezés a külsőleg alkalmazott szerek maradványaival.
4. Ultrahangos kullancsriasztó
A nyakörvekre akasztható ultrahangos riasztó szerkezetek innovatív megoldást kínálnak a kullancsok ellen. Ezek ultrahangot bocsátanak ki, amely elűzi az élősködőket anélkül, hogy kémiai anyagokat tartalmaznának. Ha kutyád érzékeny a kemikáliákra vagy ha egyszerűen szeretnél egy természetesebb megoldást, ez lehet a megfelelő választás. Az ultrahangos riasztók kb 1 évre folyamatos védelmet biztosítanak (leírásuk szerint).
Kiknek ajánljuk?
- Kémiai szerekre érzékeny kutyáknak, kölyökkutyáknak.
- Környezettudatos gazdiknak, akik természetesebb megoldást keresnek.
Mikor ideális?
- Ha az állatorvos is javasolja, főként érzékeny bőrű vagy allergiás kutyák esetében.
- Olyan városi környezetben, ahol a fertőzöttségi szint alacsonyabb, hiszen ezt sokszor inkább kiegészítő védelemnek szokták javasolni.
5. Kullancs- és rovarriasztó spray-k
Ha kutyánkat rendszeresen visszük a természetbe, érdemes egy kullancs- és rovarriasztó spray-t is használni. Ezek a permetek gyorsan hatnak, és szúnyogok, kullancsok, illetve egyéb rovarok ellen is védelmet biztosítanak. Az ilyen spray-ket közvetlenül a kutya szőrére és bőrére kell fújni, de fontos, hogy mindig tartsuk be a használati utasítást, hogy elkerüljük az irritációt.
Kiknek ajánljuk?
- Azoknak, akik csak alkalomszerűen mennek kirándulni.
- Olyan kutyáknak, akiken könnyebb szétoszlatni a spray-t és tűrik is a fújkodást.
Mikor ideális?
- Ha egy-egy kirándulás vagy természetjárás előtt gyors védelmet szeretnél biztosítani és vélhetően nem mentek víz közelébe (vagy nem gázol be a vízbe kutyusod).
6. Természetes megoldások: illóolajok és gyógynövények
Ha a kutyád bőre érzékeny, vagy ha szívesebben választanál természetes alternatívákat, akkor érdemes illóolajokat, mint például citromfű, levendula vagy eukaliptusz olajat használni. Ezek a növényi alapú megoldások is segíthetnek elűzni a kullancsokat és szúnyogokat. Fontos, hogy mindig hígítsuk az illóolajokat, és ne alkalmazzuk közvetlenül a kutya bőrére, hanem hígítva egy permetezőbe téve vagy valamilyen természetes alapú oldatban.
Kiknek ajánljuk?
- Kémiai anyagokra érzékeny kutyáknak.
- Idősebb, kevésbé aktív kutyáknak, akik kevesebbet mozognak természetes élőhelyen.
Mikor ideális?
- Ha kiegészítő védelemként szeretnéd használni egy másik módszer mellett.
7. Vakcinák
Jelenleg már léteznek oltások is az élősködők ellen, azonban fontos megjegyezni, hogy ezek nem védőoltásoknak minősülnek, hanem elnyújtott hatású antiparazitikumnak. A szívférgesség elleni injekciót télen, kora tavasszal javasolják beadatni, és egy éves védettséget ígérnek. Mivel ezek elég új fajta védekezési lehetőségek, minden esetben beszélj állatorvosoddal, hogy kutyád számára ajánlott-e az oltás, valamint oltást megelőzően itt is javasolt a szívférgesség elleni teszt előzetes elvégzése!
Kiknek ajánljuk?
- Olyan kutyáknak, akik egész évben aktívan járnak természetes élőhelyekre.
- Közepes és nagytestű kutyáknak, akiknél a szívférgesség kockázata fokozott.
Rendszeres ellenőrzés
A legfontosabb védekezési módszer talán az, hogy mindig figyeljünk kutyánk testére, különösen a túrák, séták után. A kullancsok gyakran rejtőzködnek a fül mögött, a lábfejeknél vagy a has környékén, ezért fontos, hogy alaposan átvizsgáljuk kedvencünket, és ha találunk rajta kullancsot, azonnal távolítsuk el. Ehhez érdemes kullancskiszedő csipeszt használni, hogy biztonságosan eltávolíthassuk őket.
Mindenkinek csodás tavaszolást kívánunk!